Opasek a šle-doplněk, nebo nutnost?

Opasky v různých podobách provázely lidstvo už od nepaměti. dalo by se říci, že možná ještě dříve než samotný oděv. Pásek totiž nosili upevněný kolem beder nazí lovci, kteří za něj upevňovali zbraně,a později také právě k přepásání tunik a suknic. U nás se s prvními profesionálními koženými výrobky setkáváme poprvé z doby Velké Moravy. Tehdy patřila výsada nošení kožených pásů pouze velmožům, bojovníkům a kupcům. Ostatní se museli spokojit s lýkovou, či lněnou kroucenou šňůrou. Tato šikovná věcička a zároveň ozdoba, nicméně pomáhala pánům držet kalhoty na svém místě v období středověku, přes baroko, kdy se k opasku připojily šle, uplatňující se později úspěšně v napoleonských, i jiných vojenských uniformách, až po secesi, první republiku a současnost.

hnědá kůže

Patent na první šle si nechal vystavit v roce 1871 známý americký spisovatel Mark Twain. Jejich výhodou byly vyměnitelné a nastavitelné popruhy, které se daly dokonce, připínat téměř ke všemu dalšímu prádlu, které bylo opatřeno pro šle potřebnými knoflíky (nejednalo se pouze o kalhoty, ale i o spodní prádlo, nebo korzety).
šle s klipem
Počátkem dvacátého století se ve Velké Británii s výrobou prvních pružných šlí, na koncích opatřených tehdy úžasnou novinkou-kovovými klipovými sponami, které nahradily do té doby kožená poutka na koncích šlích (jejich kožená očka se totiž častým požíváním vytahovala, a nedržela dobře na knoflících).
pletený pásek

Trend posledních třiceti let nebrání ani ženské módě v jejich nošení. Bývají uplatněny zejména v takzvaném pánském stylu, ve společnosti dlouhých kalhot a bílé košile. Opaskům, nebo šlím se zkrátka nevyhne nikdo z nás a můžeme dnes vybírat z mnoha variant a materiálů. Nabízí se už zmiňovaná kůže, ale i takzvaná eko kůže, či plasty a textil. To vše samozřejmě opatřeno kvalitní přezkou, která ručí za samotný účel pásku.

About: