Pečujte o své hormonální zdraví

Hormony v našem těle jsou zodpovědné za to, jak se cítíme, jakou máme náladu, pleť vlasy i za to kolik vážíme. Jak je tedy vidět, ve vztahu k našemu zdraví hrají opravdu velmi důležitou roli. Životní styl většiny lidí v dnešní době však hormonálnímu zdraví vůbec neprospívá.

Co způsobuje hormonální nerovnováhu?

Dnešní doba je velmi uspěchaná, není tedy překvapením, že většina lidí se nachází pod konstantním stresem, což je pro lidské tělo velmi nepříznivý stav. Pokud jste ve stresu, pak je váš organismus vybuzen, jelikož mozek očekává příchod nebezpečí. Konstantně zvýšená hladina stresu vede k vysoké hladině kortizolu, kterému se přezdívá rovněž “stresový hormon”.

cvičení jógy

Velký stres má za následek poruchy spánku, špatnou náladu či nadváhu. Je tedy velmi důležité umět se se stresem efektivně vypořádat. Vyzkoušejte meditace nebo cvičení jógy, během kterého se krásně uvolníte. Dobrým pomocníkem však může být i obyčejná procházka či lehký běh.

Špatný jídelníček je dalším důvodem pro hormonální nerovnováhu. Proto je velmi důležité zaměřit se především na konzumaci skutečných a průmyslově nezpracovaných potravin. Věřte, že po změně vašich stravovacích návyku se budete cítit o mnoho lépe. Nezapomínejte také na pravidelný pohyb, který je velmi důležitý.

běžící žena

Ženské hormonální zdraví

Zde je důležité zmínit, že žena https://www.mylifestyle.cz/zeny/ je oproti muži daleko více cyklická. To znamená, že v každé fázi cyklu je zapotřebí například konzumovat jiné potraviny nebo jinak přistupovat k tréninku či pohybové aktivitě. Je naprosto normální, pokud se na začátku vašeho cyklu cítíte unavená, dopřejte si proto dostatek odpočinku. Mnoho žen rovněž popisuje nezvladatelné chutě na sladké před začátkem periody. V tomto období se ujistěte, že konzumujete dostatečné množství zdravých tuků, které vám pomohou tyto chutě zvládnout.

About: