Je sledování železničních vozidel užitečné?

Není žádným tajemstvím, že dnešní moderní technologie umožňují poměrně snadné sledování prakticky jakéhokoliv zařízení. Koneckonců, tuto vymoženost používá pravděpodobně každý z nás. Vždyť kdo někdy nepoužil navigaci, ať už v automobilu nebo ve svém chytrém mobilním telefonu?

Je tedy jasné, že nainstalovat takovýto systém prakticky kamkoliv není nic složitého. A skutečně, v mnoha oborech se toho využívá. Nikoliv ovšem ke sledování lidí, neboť to by se i při dnešních technologiích provádělo stále ještě dost špatně. Jde zde o zajištění bezpečnosti, případně ochranu majetku. Příkladem může být satelitní sledování železničních vozidel.

gps6

Jistě, můžeme si říci, že to je celkem zbytečné. Přeci jen, snadno zjistíme, kdy který vlak projel kterou stanicí, a kdy přesně vyrazil. A vzhledem k tomu, jak hustá je naše síť železničních stanic, lze snadno zjistit, kde se přesně nachází.

To vše je samozřejmě pravda, je však nutné uvážit i další fakt. Tím může být porucha na trati, která onen vlak zastaví. Pokud v sobě má zabudovaný sledovací systém, pak pracovníci dráhy budou přesně vědět, kde stojí a jak odklonit projíždějící vlaky, případně zda je nutné dopravu v daném úseku zastavit.

vlak1

Tento systém také nabízí možnost sledovat více strojů zároveň. Počítač tak může vydat upozornění, pokud vidí, že se dvě lokomotivy nachází na stejné koleji. Pracovníci tak budou moci včas na danou situaci zareagovat a předejít tak nehodě.

Můžeme se ptát, proč tedy ještě vůbec nehody na železnicích existují, když je tento systém tak dokonalý. Ovšem je třeba si uvědomit, kolik jich je způsobeno srážkami dvou vlaků, a kolik například automobilem stojícím na přejezdu.

Je tedy jasné, že sledování železničních vozidel podstatně zvyšuje jejich bezpečnost. A v žádném případě nemůže být použito ke sledování jednotlivých cestujících. Není tedy žádný důvod se jej bát. Věřte, že bez něj by situace na našich železnicích byla mnohem horší.

About: