Co je to samonosné schodiště

Naprostá většina z nás chodí po schodišti každý den, ať už doma či v zaměstnání. Stalo se tak samozřejmou součástí našich životů, že o něm již ani příliš nepřemýšlíme. Je tedy pochopitelné, že si ani neuvědomujeme, jak propracovaná musí jeho konstrukce mnohdy být, aby vydrželo poskytovat své služby roky.

Jistě, lze namítnout, že postavit schodiště není nic těžkého. Koneckonců, často to dělají již malé děti na pískovišti, případně jej staví z lega. A ano, základní princip je skutečně relativně jednoduchý. Často není problém, pokud se jedná například o schody v parku.

schodiste4

Avšak uvažovali jste, jak jsou konstruována ta schodiště, se kterými se setkáváme nejčastěji, tedy ta upevněná pouze ke zdi? Jak je možné, že se neproboří a nespadnou, ani když po nich jde několik lidí najednou?

Je jasné, že samonosné schodiště KMK Design je poměrně nový vynález, tedy alespoň z historického hlediska. První se objevily již ke konci středověku, avšak ty byly ze dřeva, které je přeci jen lehčí, než beton či kámen, a je tedy snadnější jej upevnit tak, aby nespadlo.

balkon1

Ovšem s nástupem nových technologií začaly být zkoušeny nové materiály a postupy. Některé se příliš neosvědčily, jiné se používají dodnes. Díky nim tak máme schody, které mohou být prakticky zavěšeny v prostoru a upevněny pouze svou jednou stranou, přičemž nemusí být z lehkého materiálu, který obvykle není tak odolný a kde snadněji dochází k poškození.

Že se tento typ schodišť uplatnil při stavbě panelových domů, není třeba říkat. Šetří totiž místo, neboť není nutné vnitřek postupně zužovat, jak postupujeme stále výše. Navíc tím bylo umožněno i umístění výtahu, což je něco, co by u zužujících se pater bylo nemyslitelné.

Jak je tedy vidět, jedná se o vynález, který v podstatě způsobil malou revoluci. Není tedy divu, že se stal nejpoužívanějším typem schodiště, se kterým se dnes můžeme setkat. Přeci jen, výhody jsou nezpochybnitelné.

About: