Příběh chudé dívky jako z pohádky

Nezařazené

Greta Garbo se narodila jako Grera Lovisa Gustafssov v roce 1905. Jak jméno napovídá, stalo se tomu tak ve Švédsku ve Stockholmu. Měla dva starší sourozenci a celá rodina žila na předměstí v slumu. Otec byl dělníkem a matka pracovala v domácnosti. Doma se toho moc nenamluvilo a celkově nebyla doma atmosféra pro děti příjemná. Každý si žil víceméně ve své bublině, a tak není divu, že Greta odmala toužila po jiném životě, kariéře herečky.
motýl na obrázku
Z prodavačky herečkou v reklamách
Greta začala pracovat jako prodavačka v obchodě s dámskými klobouky. Její krásná tvář ale brzy zaujala, začala se objevovat v módních kampaních a následně si ji všimnul režisér reklam na dámské oblečení. Následovaly první role v němých švédských filmech a pak už na dveře klepal Hollywood. Mladou herečku si vzali řádně do parády, musela zhubnout 15 kilogramů, dentisté ji srovnali zuby a pomyslnou tečkou bylo vytvarování jejího typicky klenutého obočí.
Krásná a tajemná hvězda
Na první ozvučený film lákaly v Hollywoodu diváky sloganem: „Garbo mluví!“ Greta Garbo milovala filmování, převtělování se do jiných žen, doslova však nesnášela pozornost s její slávou spojenou. Dokonce nechtěla být během filmování pozorována členy štábu. Začalo se jí přezdívat švédská sfinga. Urputně si střežila své soukromí. Neposkytovala rozhovory ani se nepodepisovala svým fanouškům. Neobjevovala se na oficiálních akcích, natož na všelijakých večírcích. Výsledek byl takový, že čím méně o sobě mluvila, tím více pozornosti přitahovala.
Proč se nikdy nevdala?
filmová klapka
Po celý její život se spekulovalo o její sexuální orientaci. Byla Greta Garbo snad bisexuálka? Milovali ji všichni, muži i ženy. Sama Greta měla jen jeden dlouhodobý vztah s mužem, hereckým kolegou Johnem Gilbertem. On ji velmi miloval a dokonce ji několikrát požádal o ruku, nejprve nabídku přijala, ale později couvla, bála se ztráty svobody. Velmi úzký a hluboký vztah chovala k přítelkyni Mimi Pollakové. Ve svých 36 letech si chtěla dát od filmování pauzu, nakonec se k filmování už nikdy nevrátila. Zemřela v roce 1990, její popel byl na její přání převezen do Švédska. Zanechala po sobě veliké jmění, které zdědila její neteř.

About: