Návětrné ostrovy – méně známý karibský ráj

                Karibik je oblastí, která proslula dovolenkovými destinacemi nevýslovné krásy. Věhlasu dosáhly ostrovy Kuba, Hispaňola či Jamajka. Ale v jižní části souostroví Malé Antily se nacházejí další tropické ráje. Jsou jimi Návětrné ostrovy.

                Tvoří je společenství několika států. Většina z nich nemá statut samostatného suverénního státu, ale patří stále pod správu bývalých koloniálních velmocí. Patří sem Barbados, Dominika, Grenada, Grenadiny, Martinik, Svatá Lucie a Svatý Vincenc. Přesto, že názvy jednotlivých zemí nám znějí povědomě a známě, pro evropské turisty jsou zatím spíše velkou neznámou. Představme si nejzajímavější z nich.
palm beach

Barbados

                Jedná se o království, které je de facto pod správou Británie. Královna je zde zastupována guvernérkou. Významné je zde zemědělství, konkrétně pěstování cukrové třtiny, z níž se vyrábí cukr a světoznámý rum. Nejvíce do královské kasy ale přispívá právě turismus. Krásné pláže jsou součástí korálového útesu, který platí za jeden z nejzachovalejších na planetě. Nenajdete zde výrazné vrcholy. Značnou část pobřeží pokrývají mangovníky, vnitrozemí zase deštný prales.

Dominika

                Je samostatnou zemí. Naproti Barbadosu je hornatá. Nejvyšší vrcholy sahají k 1 400 metrům. Porost tvoří deštný prales, který je z velké části zachovalý, přestože krom cestovního ruchu zde velkou roli hraje tropické zemědělství. Polovinu všech příjmů z vývozu tvoří banány. Pláže jsou písčité a krásně udržované. Resorty nebývají rozlehlé, turismus je zde rozvíjen udržitelně. Většinu obyvatel tvoří potomci afrických otroků.
loď za soumraku

Martinik

                Jedná se o francouzský zámořský department. Dříve se zde střídali vlivy britského i francouzského impéria. Důvodem byla strategická poloha ostrova pro obchod. Francouzům se zde podařilo vybudovat síť velkých obchodních center. Úpadek obchodu zapříčinil v roce 1902 výbuch sopky Mt. Pelée, který zničil několik měst a zabil na 30 000 obyvatel. Nyní je tak spíše zemědělskou zemí se silnou orientací na cestovní ruch.

                Tyto tři státy souostroví jsou turisticky asi nejlépe vybavené. Nabízejí krásnou přírodu, bílé písečné pláže lemované palmami, města s koloniálním nádechem a hlavně veškerý komfort, na který je evropský turista zvyklý!


About: