My a dluhy

Nezařazené


Jak jsem se na internetu dočetl, vyplynulo z průzkumu chování našinců vcelku neblahé zjištění. A to to, že se v průměru každý třetí Čech rizikově zadlužuje. Podle agentury SC&C mělo z lidí dotázaných v průběhu února šedesát procent nějakou zkušenost s nákupem na úvěr, a z těchto nadpoloviční většina dosud stále splácí.

topení v moři

Většina z těch, kdo se aspoň někdy takto zadlužili, se v onom průzkumu zpravidla shodla na tom, že je zadlužení bezpečné tehdy, tvoří-li celkové měsíční splátky maximálně pětinu čistého příjmu. Což by mohlo vypadat vcelku rozumně. Čímž ale rozumnost počínání si našinců v otázce půjček nejednou končí.

Jak již zaznělo výše, každý třetí našince se zadlužuje rizikově. Což znamená, že si půjčuje více, než je schopen zaručeně splatit, kdyby se stalo něco nepředvídatelného, nebo je ochoten řešit případnou neschopnost splácet způsobem, který je spíše než řešením učiněnou cestou do horoucích pekel.
natažené ruce

Lidé si prý u nás už nepočínají příliš často tak hloupě, aby si půjčovali nemalé peníze na zaplacení dovolené nebo jiné zjevné zbytečnosti, jež by jim sice mohla udělat dobře, ale později by z ní nejspíše měli jenom vrásky na čele, ovšem k ideálu máme my Češi stále ještě daleko.

Což se týká především mladých lidí ve věku od osmnácti do čtyřiatřiceti let a lidí s nižším vzděláním, kteří si nejednou berou úvěry od více poskytovatelů a případnou neschopnost splácet by prý celá třetina z nich klidně řešila formou splácení půjček dalšími půjčkami, což je jak známo nedobré řešení.

Ale půjčují si nejenom mladí, půjčují si všichni. A to čím dál víc a na cokoliv. Přičemž shledávají svoji budoucí schopnost splácet optimisticky a z dluhů tak strach nemají. Zřejmě kvůli naší ekonomice, jež poslední dobou roste a provázejí ji i rostoucí mzdy. Což ale – jak známo – nemusí trvat a také nepotrvá věčně. A co bude pak?

Kdyby prý dotazovaní našinci nebyli schopni splácet, řešili by to ve většině případů jednáním o odkladu splátek či jejich konsolidací. Ovšem je tu i mnoho rizikových faktorů, jako třeba ochota krýt splátky dalšími půjčkami nebo vyšší počet půjček současně. Kvůli čemuž nám vychází po přepočtení na celou dospělou populaci, že se 1,58 milionu dospělých našinců zadlužuje rizikově.
německý žebrák

Tedy mohou skončit špatně.

A to proto, že si půjčují neuváženě. Jenom proto, že chtějí něco, na co nemají peníze, že nechtějí čekat, až si na to našetří nebo že se jim připlete do cesty nějaká výhodná akce na splátky s nulovým či nízkým úrokem.

A kdo by čekal, až bude mít jednou peníze, že? Kdy může mít vše hned a (do)platit na to až později.


About: